۳ هکتار اراضی وارسته شده در عودلاجان

به گزارش همشهری، براساس دیدن مدیرعامل اداره نوسازی ولایت تهران ۳ هکتار اراضی تملک و ول شده در محله عودلاجانباعث شده تا بوسیله هویت این محله آسیب جدی بااطلاع شود.

«کاوه حاج علی اکبری» داخل این باره می گوید: نقش، رله و کارکرد برزن عودلاجان در حال و آینده نمی تواند به صورت مختار از محدوده مرکزی تهران و کچل شهر تهران مدنظر استراحت خمود شود. در مورد جایگاه خیابان کوچک عودلاجان ۲ دیدگاه می تواند وجود داشته باشد. یکی از آنها اعیان سازی و ایجاد هویت جدید و خلاق برای محله است و دیگری تداوم گذشته آن و یافتن راه حلی در این مسیر خواهد وجود.

۳ هکتار اراضی تملک و ول شده به این معنی است که مساحت زیادی برای ازدحام معتادان و کارتن رویا ها تو عودلاجان وجود دارد و با حیات استفاده از نیروی انتظامی بخاطر پراکنده کردن آنها یا تشکل های مردم نهاد بخاطر کمک به معتادان باز اندوه فضای کافی برای رشد صعب اعتیاد و استفاده موادمخدر بود دارد. این وضعیت کلی محله ای است که در گذشته یکی از بخش های اصلی تهران ابد بود و هویتی تاریخی را با خود حمل می کند. میدان تاریخی

کوچه عودلاجان و بازار تهران یکی از پنجره هایی است که ما را به ارزش های تاریخی مان هموار می بطی ء. میدان تهران، نمادی از سابقه کالبدی، اجتماعی، اقتصادی و اتیکت ایرانی است و پاسخگویی به چگونگی اصابت و نحوه مواجهه با این محدوده های واجد ارزش، مسئله ای پیچیده و مشکل است.

شهردار منطقه ۱۲ در این باره می گوید: به شدت برای محله عودلاجان خوش بین هستم، برای اینکه روزی نیست که با جوانه های جدید زندگی داخل این محله مواجه نباشم. تا وقتی غرض ما در مورد بازار تهران به عنوان دل اقتصاد قریه یا قلمرو فاش نباشد، تقدیر عودلاجان نیز شفاف نخواهد شد.

«علی محمد سعادتی» تأکید می کند: ایرادی که وجود دارد این است که تمایل داریم بلای ناگهانی که ۴۰،۵۰ سال مورد بی توجهی استراحت خمود ظرف مدت کوتاهی سرپا شود، اما همین که نبض قلب این ناسالم به کما رفته کمی منظم زیرفون می تپد، نشان می دهد درون مسیر احیا و شرایط سفت تو حال حرکت هستیم.

او با رمز به تمایل بازاریان و ساکنان منطقه بخاطر حفظ و احیای مسکن های ارزشمند و تاریخی، می افزاید: ۳ سال از سنگفرش شدن خیابان پامنار می گذرد و کاسبان اتحادیه فلزات اکنون خودشان برای تغییر شغل مراجعه می کنند و خواهان این هستند که به سمت مشاغلی بروند که ساعات بیشتری از شبانه روز را بتوانند فعالیت کنند و روزی برداری اقتصادی بیشتری داشته باشند. درون خیابان کوچک پامنار، اسباب بازی فروشی و یا دیزی سرا روش اندازی شده که باعث تردد مردم های مختلف با جنسیت های متفاوت درون ساعات مختلفی از شبانه روز در این محدوده شده است؛ اتفاقی که تا ۴، ۵ سال پیش تماشاچی آن نبودیم.

شهردار منطقه ۱۲ با رمز بوسیله ساخت وساز درون محله برازجان تو این منطقه می گوید: حدود گذرها داخل این محدوده معلوم شده، کامل محورهای منشعب که از این محدوده دسترسی داشتند دوباره احیا شدند، محوطه، بازپیرایی شده و زنهار بهتری رک کرده و تمامی این اتفاقات از طریق انسان کوچه داخل حال انجام است. حالا که بوسیله تماشاگر آمار، حساسیت شهروندان تهرانی نسبت بوسیله میراث ملموس و ناملموس و حفظ ارزش های تاریخی بیشتر شده است، ما همچنین در سطوح مدیریتی وظیفه داریم درک و توجه بیشتری بوسیله این موضوعات داشته باشیم و ان شاءالله بوسیله سمت درستی پیش خواهیم رفت.

سال ۱۳۹۱ بنا شد که بازارچه تاریخی عودلاجان برای ساختن بازارچه صنایع دستی مرمت شود و کسبه آن نیز صنف خویشتن را سزاوار سرزنش با این صنف تحول دهند. اگر چه بازارچه با معماری قدیمی مخلوق شده، ولی مغازه ها باز نشدند و این معبر آنطور که انتظار می رفت بوسیله بازار سنتی دگرگونی نشد. از ابتدای امسال برخی از زنان سرپرست خانوار و سازندگان و عرضه کنندگان صنایع دستی دوباره بوسیله محل این بازارچه آمدند و اقداماتی برای خلق رونق و افزایش رفت وآمد شهروندان در عودلاجان ارتکاب گرفت تا شاید بتوان یکروز این جزء از تهران قدیم را هم مجدد زنده کرد.