گردشگر فرانسوی و شرایط نابه سامان سواحل ایران

به گزارش ایسنا، ژان برای دومین کود به ایران سفر کرده بود، در سفر قبلی شهرهای تاریخی ایران، قرین اصفهان، کاشان، شیراز، یزد و تهران را دیدن و این کود بوسیله همراه یک گروه هفت نفره به نوار غربی ایران و استان هایی همچون خوزستان، کرمانشاه، همدان، زنجان، آذربایجان غربی و شرقی، اردبیل، گیلان و نوار ساحلی دریای خزر سفر کرد.

او گفت: «کاسپین» یکی از با عظمت ترین دریاچه های گیتی است، خوشحال بودم که استراحت است داخل این سیر تکاملی آن را ببینم، حدود ۵ هزار کیلومتر رویه آمدیم تا به بزرگ ترین دریاچه کره زمین برسیم ولی همه آن زیبایی که درباره اش خوانده و شنیده بودم در میان زباله ها و بی نظمی احاطه شده بود. از بهم ریختگی ساحل، حجم خاکروبه و اقداماتی که بیشتر به تخریب منجر شده است، شگفتی کردم.

این گردشگر که از حامیان محیط زیست است، تکثیر کرد: دکه هایی که بوسیله عنوان کافه و کاباره در ساحل مصنوع شده، به قدری نامنظم، بهم ریخته و ناپایدار بود که انگار قرار است تا ۲۰ سال دیگر وجود نداشته باشند.

وی ادامه عدالت: ایران قلمرو بسیار نظم است، متاسف شدم وقتی دیدم مردم سرشت را محافظت نکرده و به آن احترام نمی گذارند. درون برخی مناطق مثل سواحل مازندران و گیلان به نظر می رسد عمداً می خواهند زیبایی را از بین ببرند. این رفتار غیرمسئولانه چندان خوشایند ازاله.

این گردشگر فرانسوی گفت: موضوع حفظ طبیعت اصلاً ربطی به ایرانی و یا فرانسوی بودن ندارد. این مشکل، بین المللی است و کشورهای زیادی از گذشته تا به حال با آن درگیر بوده اند. درون فرانسه بی آرامی این اشتباه ها رخ می داد، ولی با آگاه شدن آدم به نوسازی و جبران اشتباه های گذشته پرداختند. وقتی خلقت را قشنگ نگه داریم دوده های آینده غصه از آن یکروز مند خواهند شد.