مجسمه هایی بوسیله قدمت تاریخ از لالجین تا پارک جمشیدیه

به گزارش ایسنا، از وی بیش از ۳۰۰ مجسمه به جا باقی مانده که فقط ۵۰ مورد آن در پارک جمشیدیه تهران برپا شده است. از مجسمه های ناصر هوشمندوزیری می توان به مجسمه کوزه گر تو لالجین همدان، مجسمه سردار بیشه تو اهواز و مجسمه بوعلی سینا درون ماهشهر اشاره کرد. مجسمه های هوشمند وزیری در پارک ساعی، پارک باراجین قزوین، قلعه سپهر الافلاک و موزه رختشوی خانه زنجان نیز دیده می شوند.

هوشمندوزیری بوسیله همت خود در منطقه لواسانات موزه ای را ابداع کرد. این باغ موزه تو ارضی بوسیله مساحت ۱۰۰۰ متر از سال ۱۳۸۴ فعالیت خویشتن را آغاز کرد. این ملکی مقدماتی غار ارسی مخصوص در ایران است. آثار مدل سازی شده داخل این باغ کفش از داستان های شاهنامه فردوسی و فولکلور ایران و نزاکت اصیل و سنتی ایرانی برگرفته شده است. مرحوم هوشمندوزیری با استفاده از ابزار دورریختنی و با نمایش آثار و تندیس های خود این ارسی را ساخته حیات. انگیزه فوت این هنرپیشه سکته قلبی عنوان شده است.

شاگرد و دوشیزه استاد هوشمندوزیری در گفت وگو با ایسنا، درباره پدرش می گوید: پدرم هنرمندی عارف وجود که همه آثار خود را با عشق و علاقه می ساخت. او از ۱۸ سالگی بوسیله هنر سنگ تراشی تعلق واضح کرده بود و در سال ۵۴ پروژه لیسانس خود را در همین رشته درون دانشگاه تهران انتخاب کرد و به ته رساند.

راما هوشمندوزیری ادامه می دهد: پدرم در طول عمر هنری خود شاگردان زیادی از اقصی نقاط قلمرو تربیت کرد و آثار درخشانی از خویشتن در جای جای ملک برجای گذاشت. از او ۳۰۰ پی برجای الباقی به طوری که مجسمه سفالگر داخل لالجین، مجسمه سردار نیستان در اهواز، مجسمه بوعلی سینا درون ماهشهر، مجسمه های پارک ساعی، امت و جمشیدیه، پارک باراجین قزوین، قلعه فلک الافلاک و ملکی رختشوی خانه زنجان اندکی از آثار او بوده است.

وی با بیان اینکه مرحوم وزیری مبدع مجسمه های بازیافتی بود، اقرار می بطی ء: او تو سال ۸۴ با ذوب مواد پلاستیکی اقدام به ساخت تندیس های پلاستیکی از مواد دورریختنی کرد که در جنس خود کارهای ابداعی جدید و نویی بوسیله حساب می آمد چرا که وی متصل دغدغه هوا زیست و بازیافت مواد دورریختنی را داشت.

هوشمندوزیری تأکید می کند: بیشتر آثار پدر در موزه ای با اشتهار باغ موزه وزیری تو لواسانات نگهداری می شود که تو این مجموعه آثاری ساخته شده از چوب، فایبرگلاس، فلزی، سنگی و مجسمه های بازیافتی وجود دارد.

وی با تقریر اینکه مرحوم وزیری علاقه زیادی بوسیله زادگاهش همدان داشت، نشانی می کند: درون موزه پدر آثار ارزشمندی همچون گنجنامه ، چند پاره از غارعلیصدر و المان های اصلی شهر همدان را با عشق قرص کرد.

دختر مرحوم هوشمندوزیری درباره شاگردان پدر همچنین می گوید: لله از بکلی کشور شاگرد داشت و این شاگردان درصدد پیدایش تندیس ایشان هستند.

وی با اعتراف اینکه لله وزیری به نوعی کارآفرینی نمونه بود و برای افراد زیادی اشتغال خلق کردن کرد، یادآور می شود: مرحوم وزیری ۳ معلول نیم کاره داشت که با فوت ایشان آنها نیز شقه تمام پایا ماندند.

هوشمندوزیری درباره آرزوی محقق نشده پدر نیز چنین می گوید: پدرم همواره مانوس داشت که تندیس کوهنورد خود را داخل کوه الوند قرص کند اما با تغییر شهرداران و استانداران همدان، این آرزو جستجوگر نشد که امیدوارم شهرداری با قبول این مجسمه و نصب آن درون کوه الوند بوسیله آرزوی پدرم ملبوس ادا بپوشاند.

تمهید از: سمانه پورعبدالله ، خبرنگار ایسنا، منطقه همدان

انتهای پیام