بود شبانه، چیستی و چرایی

تو این خصوص باید نشانی کرد واژه حیات شبانه یا زیست شبانه به طور معمول بوسیله فعالیت های اجتماعی در فضاهای تجاری شهری رمز دارد. حیات شبانه موضوع جدیدی محو بلکه داخل شهرهای اروپا سابقه آن به قرن هجدهم برمی گردد. در ریشه زیست شبانه همزاد افزایش شهرنشینی و شهرگرایی است. در قرن هجدهم با روشن شدن معابر شهری توسط چراغ های گازی، خود همین روشنایی به یک جاذبه تبدیل شد و بسیاری از عکاسان بخاطر عکس گرفتن از خیابان های نورانی درون شب به این مکان ها می رفتند. تعاقب این موضوع اندک کم رستوران ها، مراکز تفریحات شبانه و سالن های پذیرایی نیز درون شب باز شدند و نیروی پلیس حرفه ای جایگزین نگهبانان سنتی شب هنگام شد و پرتو با ایمنی پیوند خورد.

کتابخانه های عمومی فعال شدند و جلسات اخلاقی شب هنگام در کلیساها مقاوم شد. فروغ الکتریکی در اواخر قرن نوزدهم عمه عطف دیگری داخل وجود شب هنگام شهرهای غربی است. کاهش تدریجی ساعات کار و افزایش درآمد نیز باعث گسترش زندگی شب هنگام شد و اوقات فراغت اندک اندک جای خویشتن را در عمر شهری باز کرد. قرن بیستم تا چنددهه انتهایی این قرن تحت تأثیر اتفاقات سیاسی و اجتماعی بود شبانه دستخوش افول شد. افزودن جرم در دهه های ۱۹۶۰و ۱۹۷۰موجب کاهش زیست شبانه، به خصوص تو شهرهای آمریکا شد، شورش های شهری به هیجان از فضاهای اشتراکی انجامید و تصرف وکارهای شب هنگام سپرده شدند.

اما از اواخر قرن بیستم بوسیله این فروغ شهرها، به ویژه تحت تأثیر پارادایم توسعه امین به طور فزاینده ای زیست شبانه را تبلیغ می کنند و شعار واقعی استقامت مناطق تجاری و تشویق عاطفه تشویش شهری است و اینک زیست شبانه به عنوان جزو مهمی از زندگی اقتصادی شهر به شمار می رود. همانطور که اشاره شد شهرها امروزه برای زیست شبانه دستور کار ریزی و تنخواه گذاری می کنند.

نیویورک هویت خویشتن را با عنوان شهری که هرگز نمی خوابد ستایش کرده است و زیست شبانه یک پیشران مهم اقتصادی و فرهنگی برای نیویورک است و ۲۵هزار مؤسسه و بنگاه و بنا تو بکلی شهر شب هنگام فعال هستند. صنعت زیست شبانه نیویورک ۲۹۹هزار شغل ابداع کرده و زیاد از ۱۹میلیارد دلار عایدی مستقیم اقتصادی داشته است و فقط در سال ۲۰۱۶ بیش از ۶۹۰میلیون دلار مالیات و عوارض روزی شهر نیویورک کرده است.

همچنین لندن شهری است که زندگی درون آن بدیع بعد از تاریک شدن هوا آغاز می شود و ارزش اقتصاد شبانه این قصبه سالانه بسیار از ۲۶میلیارد یورو است و از هر ۸نفر شاغل درون لندن یک نفر مربوط به این بخش است، اما همچنان تلاش می درنگ و بر این باورند که هنوز مکان بخاطر رشد و پیشرفت پاینده باقی مانده است. برلین نیز که به عنوان یک کلانشهر پرجنب و جوش و خلاق شهرت دارد بخشی از این شهرت خود را مرهون کتاب تمام و نزاکت عمر شبانه این شهر است.

درون مجموع محدودیت هایی مثل دمای بالای روز، آلودگی فضاهای شهری و ترافیک ناشی از فقره و فعالیت تو روزها باعث شده است تمرکز روی شب ها بیشتر شود. اساس مفهوم «شهر شب» انباشتگی و تراکم فعالیت های شبانه است که نوعی پویایی را در شهر ابداع کرده و در جهت اضافه رونق اقتصاد شهرها به امر می جوی. از مزایای دهات شب می توان به ایجاد فرصت های شغلی جدید، ارتقای صرفه جویی محلی و گشودن پنجره ای بخاطر واکاوی قناعت ولایت رمز کرد. همچنین گردشگری شبانه کیفیت زمان فعالیت افراد را افزایش داده و مصونیت مدنی را ارتقا می بخشد.

اکوسیستم حیات شب هنگام محتوی کارکردن شبانه، کیف بازی کردن از شب و مدیریت زیست شب هنگام است و محتوی بخش ها و زیرمجموعه های مختلفی است که باید تک واکاوی استراحت گیرند. این زیرمجموعه ها شامل خدمات مواد غذایی و خوراکی (رستوران ها، کافی شاپ ها و…) خدمات هنری دربرگیرنده گالری ها، فستیوال ها، نمایشگاه ها، موزه ها، تئاترها، سالن های سینما، سالن های موسیقی، کنسرت و… می شود که بخش مهمی از اقتصاد زیست شب هنگام را دربرگیرنده می شوند و داخل شهری مانند نیویورک این مقدر شدن به انزوا سالانه بیش از یک میلیارد دلار خروجی اقتصادی داشته است.

زیرمجموعه دیگر، تالار های بازی و سرگرمی هستند که فضاهای مفرح فرهنگی و عملکردی با نشانی «خودتان انجام دهید» را محتوی می شوند که شهروندان در آن مبادرت بوسیله انجام طرز کار مشابه نقاشی کشیدن، طراحی، اسطوره گویی، نقالی، پانتومیم، صنایع دستی و… می کنند. زیرمجموعه دیگر، پاره ورزش است که فضاهای بازی خانوادگی متشابه محله های بولینگ، فضای بازی کودکان، ورزش های گروهی، بیلیارد و… است و به طور طاسی عزب یک یا ۲ زیرمجموعه دیگر در فضای حیات شب هنگام در شهرهای غربی وجود دارد که با مبانی دینی و فرهنگی ما متجانس نیست و بنابراین بخش اعظمی از این صنعت قابلیت پیاده سازی در شهرهای کشور ما را دارد.

ناگفته پیداست که برنامه ریزی و اجرای این طرح نیازمند بی قراری افزایی نهادهای مختلفی ازجمله نهادهای نظامی و امنیتی است. مجوزهای قانونی باید برای آن گرفته شود و دارای منضمات های ایمنی، زیست محیطی، فرهنگی و کالبدی باشد. نشریه ها و اداره هایی که با حیات شبانه شهر درگیر هستند هرکدام از دریچه و نگاه خود با مسائل، مشکلات، تنگناها و فرصت ها آشنایی دارند و هرکدام سیاق حل های ویژه خویشتن را دارند. آنها همچنین دارای طریق های خاص گردآوری داده ها و تجزیه و انتزاع داده ها خاص خود هستند. به اشتراک گذاری این داده ها و مفروضات نرخ آنها را رفعت می برد و به توفیق کلی پروگرام می انجامد.

عنوان شهردار شب که فداکار از شهرها آن را به امر دربند اند ناظر بر هم افزایی، مدیریت هماهنگی و پاسخگویی مدیریت شهری درخصوص وجود شبانه است که این بی مانند بوسیله عنوان نقطه کانونی تمام فعالیت ها عمل می نرم و بوسیله تمام جوانب اقتصاد شبانه دهکده پاسخگوست. با این تفاسیر به دید می رسد بسیاری از نگرانی ها تو مورد زیست شبانه در کلانشهر تهران و دیگر کلانشهرهای کشور ناشی از عدم شناخت و اشراف پیاده شدن ابعاد موضوع باشد. ولایت مشهد مقدس به میانجی بارگاه تابناک امام رضا(ع) نوعی از زیست شبانه با رویکرد مذهبی و فرهنگی را بوسیله نمایش می گذارد که می تواند الگویی مفت برای دیگر کلانشهرهای قلمرو باشد. زیست شبانه هیچ گاه بوسیله مفهوم ابتذال و عقب پا زدن بوسیله شئونات و چارچوب های فرهنگی، عقیدتی و مذهبی شهروندان محو بلکه بوسیله مرور می تواند احیاگر و تحکیم کننده این باورها باشد.