ارائه نسخه خطی “زیارت” در کفش ملی ملک

به گزارش ایسنا، بوسیله نقل از روابط عمومی کتابخانه و موزه ملی ملک، موقوفه آستان قدس رضوی، هجدهمین نمایشگاه تک جای پا هيئت دولت و ارسی ملی ملک، با نمایش نسخه خطی «رساله فی زیاره الرضا (ع)» که به کلمه عربی در ۱۱ هجری قمری کتابت شده است، حزن زمان با یازدهمین جشنواره فرهنگی- هنری ماه هشتم در مبصر ترین موقوفه فرهنگی ایران گشایش یافت.

برپایی نمایشگاه تک معلول «نسخه خطی زیارت» یکی از برنامه های ویژه یازدهمین مهمانی فرهنگی- هنری ماه هشتم بوسیله احصائیه می آید که با هدف هایی مانند گسترش نزاکت اسلامی- ایرانی به ویژه آداب زیارت، معرفی گوشه ای از نفایس خطی مجموعه وقفی حاج حسین آقا قلمرو بنیان گذار و وارد این گنجینه و گرامی داشت جشن های میلاد ولادت امام رضا (ع) انجام گرفته است.

نسخه خطی زیارت، یکی از زیارت نامه هایی بوسیله شمار می آید که در «الذریعه» آقا بزرگ تهرانی بوسیله «شرف الدین یحیی بحرانی یزدی» منسوب شده است. این کتاب، یک مقدمه، سه گانه اب و ۱۲ فصل و یک آخر را شامل می شود که با مدح معنای زیارت در مقدمه آغاز می شود و مسایل تخصصی و قشری زیارت را درون باب ها و مفارقت های خود مطرح می کند.

این نمایشگاه درون به خشکی امدن نمایش اصل نسخه خطی، مسایلی همچون زمان سفر، آداب پیش از آغاز سفر، آداب و ثواب زیارت امام رضا (ع) را با ترجمه از عربی به فارسی داخل تابلوهایی فراروی بازدیدکنندگان می گذارد.

کتابخانه و ملکی ملی ملک، دوستداران فرهنگ و تمدن اسلامی- ایرانی را بوسیله بازدید از نمایشگاه «نسخه خطی زیارت» فرامی خواند.

یازدهمین عید فرهنگی- هنری ماه هشتم به وفاق فرارسیدن دهه کرامت از ۱۳ تا ۲۳ تیر ۱۳۹۸ خورشیدی درون کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار می شود. برنامه های این جشنواره، در مرزوبوم فرهنگ رضوی و تخصصی در گستره های کتاب داری و کفش داری و گستره فرهنگ و هنر اسلامی- ایرانی را شامل می شود، با برپایی آیین عزیز داشت میلاد درگاه فاطمه معصومه (س) آغاز شده، با آیین لایق داشت میلاد امام رضا (ع) پایان می یابد.

 انتهای پیام