ادخال گردشگران بوسیله «میانکاله» ممنوع شد

به گزارش ایسنا، میانکاله شبه جزیره ای در انتهای جنوب شرقی دریای خزر است که درون ۱۲ کیلومتری سیرت شرقی بهشهر در استان مازندران واقع شده و از نیم قرن پیش تا کنون به عنوان منطقه حفاظت شده تعیین شده است. این منطقه که زیستگاه اصلی و محل بذر گذاری ماهیان خزری بوسیله اختصاص کپور، کفال و خاویار است، هر سال جمعتی از پرندگان مهاجر را درون خود جای می دهد و یکی از استراحتگاه های فوک خزری ـ گونه درون معرض خطر ـ به شمار می آید و به این تامل جایگاه آن از سال ۱۳۵۳ به نشانی پناهگاه وجود وحش و ذخیرگاه زیست اضطرار ارتقاء یافته و تحت حفاظت محیط زیست فراغت گرفته است.

میانکاله با تالاب های همجوار در سال ۱۳۵۴ بوسیله عنوان یکی از سایت های کنوانسیون رامسر ثبت شد و یک سال بعد بی آرامی به تامل وجود میراث فرهنگی، آثار و ابنیه تاریخی و زیباشناختی به نشانی یکی از ذخیرگاه های زیست فلک به کمیته برنامه آدم و زور مسکون یونسکو منضمات.

دایره فضا زیست بهشهر درون چند روز گذشته با گمارش بنر، ادخال به این منطقه نگاهداری شده را برای گردشگران ممنوع کرده است. سبب این برخورد، رهاسازی و انباشت بیش از حد زباله، وقوع آتش سوزی های دوباره و تهدید زیستگاه و حیات وحش اخبار شده است.

این ابتدایی مرحله حلق که ورود گردشگران به منطقه میانکاله ممنوع شده است. داخل سال ۱۳۹۴، محیط میانکاله محصور و ورود گردشگران با هماهنگی میسر بود. در سال ۱۳۹۵ ادخال خودرو به این منطقه محدود شد. با این وجود داخل سال های گذشته روش بخاطر ادخال برخی گروه ها بویژه در مفارقت مهاجرت پرندگان باز بوده است. ورود بوسیله پناهگاه وجود وحش میانکاله معمولا عاری توجه بوسیله حجم و آستانه تحمل منطقه موافقت می افتد. هرچند میانکاله یکی از ذخیرگاه های زیست الزام به شمار می آید و محل تخم گذاری اسلوب های خاص دریای خزر است اما هنوز مسیر ویژه حرکت گردشگران درون این منطقه مطابق استانداردهای این طور محیط هایی مشهود نشده و تردد گردشگران معمولا بدون کنترل انجام می شود.

مدیر محیط زیست بهشهر دو سال پیش تو خبری اطلاع دادن کرده بود که در تعطیلات نوروز روزانه یک هزار نفر به این منطقه خبردار شده بودند.

فضا زیست بهشهر اینک اعلام کرده است: «این پناهگاه حیات وحش از ابتدای سال ۹۸ همزمان با آغاز تعطیلات نوروز تا کنون پذیرای حجم زیادی از مسافران و گردشگران بوده که تا اطلاع ثانوی از ورود آن ها بوسیله این منطقه جلوگیری می شود.»

مهران حسنی ـ معاون گردشگری استان مازندران ـ که داخل قضیه جزئیات این غرض فضا زیست قرار نداشت به ایسنا گفت: شنیده ام که چنین اتفاقی رخ داده است. اگر چنین تصمیمی محزون شده لازم است اداره هوا زیست بهشهر ممنوعیت ادخال گردشگران به منطقه میانکاله را رسما بوسیله اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران اعلام کند که تا کنون ابلاغ رسمی نداشته است.

وی افزود: بخاطر جلوگیری از ادخال گردشگران به منطقه حفاظت شده لازم است ما ابلاغ رسمی موسسه محیط زیست را به اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در تهران ارائه دهیم تا از ضابطه آن ها به آژانس های گردشگری برای خودداری از اجرای تبر به این منطقه اطلاع رسانی شود که هنوز این اتفاق رخ نداده است. از طرفی نیاز است ما هم تجسس هایی را ارتکاب دهیم تا انگیزه این ممنوعیت ظاهر شود. معیار ای از آتش سوزی های میانکاله

انتهای پیام