احداث کارخانه درون حیاط جهانی چغازنبیل!؟

به گزارش ایسنا و براساس اخبار موسسه بی مو میراث فرهنگی خوزستان، عاطفه رشنویی تو این باره اظهار کرد: در سال ۹۷ مقدر شدن هایی از حریم درجه یک چغازنبیل به مساحت ۳۰۰ هکتار که جزو اراضی ملی بود، به شخص حقیقی واگذار و از اسفند همان سال کارهای تسطیح و مزار برداری آغاز شد. با همکاری یگان حفاظت میراث فرهنگی جلوی انجام فقره پژمرده شد و در مراجع قضایی طرح دعوا کردیم و تعرض خود را مبنی پهلو نگرفتن استعلام و صدور اتحاد اصولی بخاطر احداث کارخانه قند در حریم این سندیت میراث جهانی اعلام کردیم.

او افزود: متأسفانه زمانی که در مرحله طرح دعاوی حقوقی بودیم، دیوارکشی و مقبره برداری ۳۰۰ هکتار انجام شد تو صورتی که بر بنیان ضوابط قانونی احداث هر متد کارخانه و ادا خاک برداری و تسطیح در حریم منصب یک ممنوع است و مجدد دایره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان بوسیله مراجع قضایی شکایت کرد.

مدیر پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت تپه اعتراف کرد: بعد از ۲ بار شکایت کردن متأ سفانه راحتی منع تعقیب صادر شد و بار دیگر به هیات تجدید نظر استان نامه نوشتیم و مجددا طرح دعوی کردیم.

او گفت: در قانون معین و روشن شده قبل از صدور هر گونه مجوز و موافقت اصولی، دستگاه قوطی باید نسبت بوسیله قبض استعلام و مجوز از وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و اداره محیط زیست اقدام نرم.

رشنویی خاطرنشان کرد: دایره جهاد کشاورزی باید قبل از احاله این اراضی ملی بخاطر احداث کارخانه، از وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مجوز می گرفت. همچنین جای سؤال است که چرا وزارت صمت قبل از طی کردن مراحل استعلام، رفتار به صدور اتحاد اصولی کرده است؟ امیدواریم هر چه زودتر فرمانداری و استانداری شوش در این بنیاد ورود کنند.

مدیر پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت تل تأکید کرد: اداره کل حقوقی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به دلیل شکوه موضوع و حفظ کردن حریم میراث جهانی که تو سطح ملی و جهانی اهمیت فوق العاده ای دارد با مجاهدت موضوع را از مراجع قضایی دنبال خواهد کرد.

انتهای پیام